Prosimy o pomoc dla Łowcy Mrozu
 
 
Wśród 25 prywatnych stacji meteorologicznych wprowadzonych do bazy stacji meteorologicznych (http://stacje.meteo.uni.wroc.pl/) prowadzonej przez Stowarzyszenie Klimatologów Polskich (SKP) w ramach projektu pt. ”Klimatolodzy na rzecz zwiększenia partycypacji obywatelskiej” jest stacja, której właścicielem jest pasjonat meteorologii pan Arnold Jakubczyk. Już od kilku lat samodzielnie prowadzi pomiary w swojej prywatnej stacji meteorologicznej w rejonie torfowisk w Czarnym Dunajcu. Nazywa siebie „Łowcą mrozu” i można go z całą pewnością traktować, jako profesjonalnego meteorologa. Zna dokładnie wszystkie tajniki wykonywania obserwacji, zna się bardzo dobrze na tradycyjnym oraz nowoczesnym sprzęcie pomiarowym.
 
Miejsce, w którym usytuowana jest jego stacja, ma specyficzny mikroklimat i obfituje w liczne głębokie spadki temperatury. Świadczy o tym fakt, że miesięczne minimum absolutne dla wszystkich miesięcy roku ma wartości ujemne. Ta specyfika wynika z ukształtowania terenu (wklęsła forma terenu – Kotlina Nowotarska – sprzyja tworzeniu się zastoisk chłodu), roli podłoża (torfowiska, zimą śnieg mają właściwości izolacyjne, przez co ograniczony jest transport ciepła w głąb oraz z gruntu) oraz wysokości nad poziomem morza (672 m n.p.m.). W ten sposób w warunkach pogody wyżowej (antycyklonalnej) stacja Pana Arnolda wykazuje o kilka, a czasami kilkanaście stopni niższą temperaturę w porównaniu z okolicznymi stacjami. Dobrym przykładem jest 8 grudnia 2012 roku. Podczas, gdy w Warszawie zmierzono temperaturę -7°C, a w Krakowie -16°C, to termometr w Czarnym Dunajcu na wysokości 2 metrów wskazywał temperaturę -25,6°C, a przy gruncie nawet -26,6°C.
 
Pan Arnold Jakubczyk bardzo chętnie dzieli się wynikami swoich pomiarów z mieszkańcami regionu, świadczą o tym liczne artykuły w prasie lokalnej na temat wyjątkowych wydarzeń meteorologicznych, które zarejestrował na swojej stacji. W internecie można znaleźć wiele zdjęć prezentujących różne zjawiska meteorologiczne oraz roczne raporty, w których charakteryzuje warunki klimatyczne okolic Czarnego Dunajca (http://www.czarny-dunajec.pl/news/1269/wszystko_w_pogodzie).
Marek Błaś
 
Informacje o stronie: 
Polski biegun zimna - Stacja meteo w Czarnym Dunajcu