Prośba o pomoc. 
 

W raporcie z konsultacji społecznych projektu założeń ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego z dnia 23.07.2014 r. jako argument przemawiający za odrzuceniem wniosku Stowarzyszenia Klimatologów Polskich znalazła się taka informacja: 
 „W swoim stanowisku Instytut obala stwierdzenie, że dane meteorologiczne, hydrologiczne  i klimatyczne są udostępnianie publiczne i nieodpłatnie przez wszystkie Państwa Członkowskie. Nieodpłatność udostępnienia tych danych w skali Europy została uznana za marginalną (taki dostęp jest jedynie w Holandii, Norwegii i Finlandii). 
Twierdzenie IMGW było niezgodne z prawdą, ponieważ zarówno w Niemczech (od 01.07. 2014 r. oraz we Francji (od 2005) standardowe dane meteorologiczne udostępniane są nieodpłatnie. Udostępnianie danych odbywa się na zasadzie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. 
Prosimy o sprawdzenie jak odbywa się to w innych krajach Unii Europejskiej. Lista państw znajduje się na stronie WMO: http://www.wmo.int/pages/members/region6_en.html 
Osoby, które chciałyby pomóc proszone są o kontakt na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Jeżeli dane meteorologiczne podlegają ponownemu wykorzystywaniu w większości krajów Unii Europejskiej to pozwoli zakwestionować nieuwzględnienie wniosku SKP o wpisanie IMGW jako podmiotu zobowiązanego do udostępniania danych meteorologicznych w trybie ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. 

Marek Chabior 

Raport z konsultacji do pobrania: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//1/220632/220638/220644/dokument120663.doc