Stowarzyszenie Klimatologów Polskich zwraca z propozycją zbudowania bazy danych obejmującej istniejącą w Polsce sieć stacji prowadzących pomiary meteorologiczne.

Nie jest ważne, czy jesteś profesjonalistą czy amatorem.

Nie jest ważne jak wyposażona jest Twoja stacja.

Łączy nas zainteresowanie meteorologią.

Zobaczmy ilu nas jest.

Niech Twoja stacja zaistnieje na mapie prezentującej funkcjonujące w Polsce stanowiska pomiarów meteorologicznych.

W pierwszym etapie przedsięwzięcia koordynowanego przez Stowarzyszenie Klimatologów Polskich celem jest utworzenie listy istniejących stacji/punktów z prowadzonymi pomiarami meteorologicznymi. Proponujemy, aby taka baza zawierała podstawowe informacje dotyczące: właściciela stacji, jej położenia oraz mierzonych parametrów. Aby wprowadzić stację do bazy należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie: http://gis.meteo.uni.wroc.pl/stacje/. Wypełnienie formularza dla pojedynczej stacji zabiera około 15 min.

W pierwszej zakładce formularza „Opis stacji” prosimy o uzupełnienie i utworzenie:

  • unikalnego dla danej stacji identyfikatora; może to być po prostu akronim nazwy jednostki sprawującej w bezpośredni sposób opiekę nad stacją (prosimy o wypełnienie drukowanymi literami);
  • współrzędnych oraz informacji dotyczącej wysokości położenia stacji; współrzędne należy podać w częściach dziesiętnych, najlepiej z dokładnością do 5 miejsca po przecinku;
  • rubryka „opis” umożliwia zamieszczenie tekstu dotyczącego krótkiej historii, funkcji stacji itp.;

W drugiej zakładce „Parametry meteorologiczne” dla każdego z wymienionych parametrów meteorologicznych należy podać zakres czasu, w którym były lub są prowadzone pomiary meteorologiczne (format daty: rrrr-mm-dd).

W zakładce „Administrator danych” należy umieścić nazwę, dane adresowe jednostki/właściciela stacji meteorologicznej, adres e-mail oraz adres URL, jeśli możliwy jest dostęp do danych (np. w wersji graficznej, on-line). Jeśli dostęp do danych pomiarowych jest darmowy i nieograniczony prosimy o zasygnalizowanie tego faktu użycie klawisza „Dane darmowe”.

 

Dziękujemy za współpracę w tworzeniu niniejszej bazy danych oraz zachęcamy do korzystania z niej w miarę jej rozbudowy.

 

Niezbędne dane kontaktowe:

Koordynator projektu

Dr Marek Chabior

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 607 427-050

 

Dr Marek Błaś

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Stowarzyszenie Klimatologów Polskich

ul. Krakowskie Przedmieście 30 lok. 217

00-927 Warszawa

Strona www: http://www.klimat.org.pl

Telefon: 22 55-20-640

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt w sprawie projektu: 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.